Rejestr KRD – jak usunąć swoje dane?

Zostałem wpisany do rejestru KRD! Czy mogę usunąć swoje dane?

Sprawdzając wiarygodność potencjalnych klientów zarówno banki, jak również pozabankowe instytucje finansowe korzystają z różnego rodzaju narzędzi, które umożliwią im rzetelną ocenę stopnia ryzyka, związanego z udzieleniem pożyczki.

Do tego celu wykorzystują rejestry i bazy, gromadzące informacje na temat historii kredytowej, ewentualnych zadłużeń oraz aktualnej sytuacji finansowej osób, ubiegających się o pożyczkę.

Najpopularniejszą i zarazem najbardziej znaną bazą, weryfikowaną przez pożyczkodawców jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. Wbrew obiegowej opinii BIK nie jest rejestrem nieuczciwych klientów. Nasza historia w BIK-u może być zarówno pozytywna, jak również negatywna.

Jeśli spłacaliśmy i spłacamy swoje zobowiązania kredytowe na czas, informacje zawarte w rejestrach BIK-u podniosą naszą wiarygodność sprawiając, że w oczach pożyczkodawcy zyskamy opinię pewnych, odpowiedzialnych klientów.

Niekorzystna historia w BIK-u bardzo często staje się powodem odmownej decyzji ze strony banku. Choć część parabanków nie sprawdza rejestrów BIK, istnieją również takie, które nie udzielą chwilówki osobie z kiepską przeszłością kredytową.

BIK to nie wszystko

Weryfikując wniosek o pożyczkę wielu pożyczkodawców weryfikuje także bazy danych Biur Informacji Gospodarczej. W naszym kraju nie ma jednego, centralnego BIG-u. Każde z biur działa samodzielnie, prowadząc własną listę dłużników. Nie ma między nimi przepływu informacji, są w stosunku do siebie konkurencyjne. Co ważne, BIG-i, w przeciwieństwie do BIK-u gromadzą głównie negatywne dane na temat niespłaconych zobowiązań finansowych.

W jaki sposób moje dane mogą trafić do BIG-u?

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, Twoje dane mogą znaleźć się w bazie nieuczciwych klientów na skutek opóźnień w płatności za wodę, czynsz, energię elektryczną czy telefon komórkowy.

Jednym z najbardziej znanych Biur Informacji Gospodarczej jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Dane o zaległościach przekazywane są przez wierzycieli po wcześniejszym poinformowaniu o tym dłużnika. Aby można było to zrobić, zaległość musi być dłuższa niż 60 dni. Przed wpisaniem klienta do Krajowego Rejestru Dług, wierzyciel ma obowiązek wysłać do

niego list polecony z informacją, że jeśli w ciągu 30 dni nie spłaci należności, zostanie wpisany do KrajowegoRejestru Długów

Aby Twoje dane trafiły do rejestru dłużników, dług musi być wyższy niż 200 zł brutto w przypadku osób prywatnych i wyższy niż 500 zł brutto w przypadku firm. Kwoty te mogą uwzględniać odsetki.

Moje dane figurują w KRD. Co mogę zrobić?

Jeśli jesteś pewien, że zostałeś wpisany do Krajowego Rejestru Długów, pierwszym krokiem powinno być jak najszybsze spłacenie swojego długu. W przeciwieństwie do BIK-u, rejestr KRD obrazuje jedynie aktualną sytuację pożyczkobiorcy, nie uwzględniając wieloletniej historii płatności. Dokonując płatności możesz być pewien, że w ciągu kilkunastu dni Twoje dane znikną z bazy dłużników.

W jaki sposób mogę usunąć swoje dane z rejestru KRD?

Usunięcie Twoich danych z rejestru KRD może odbyć się jedynie na wniosek wierzyciela. Jeśli uregulujesz swoje zadłużenie, wierzyciel ma obowiązek poinformowania o tym fakcie KRD. Twoje

nazwisko powinno zniknąć z bazy w ciągu 14 dni.

Jeśli nie zdecydujesz się na spłatę długu, Twoje dane mogą figurować w rejestrze nawet przez 10 lat! Taka sytuacja może stać się źródłem sporych problemów – począwszy od kłopotów z podpisaniem umowy z operatorem telefonii komórkowej, poprzez brak możliwości wzięcia na raty sprzętu AGD czy RTV, aż po trudności z otrzymaniem kredytu lub pożyczki.