Czemu odrzucono mój wniosek o pożyczkę?

Najczęstsze powody odrzucenia wniosków pożyczkowych

Choć firmy pożyczkowe uchodzą za zdecydowanie mniej restrykcyjne od banków i chętniej udzielają pożyczek nawet mniej wiarygodnym klientom, w wielu sytuacjach weryfikacja wniosku pożyczkowego kończy się negatywną decyzją.

Dla wielu potencjalnych pożyczkobiorców negatywna decyzja pożyczkowa jest sporym zaskoczeniem. Jeśli chcesz wiedzieć, jakie są najczęstsze powody odrzucenia wniosków pożyczkowych, przeczytaj wskazówki naszych ekspertów.

 

Zbyt niski lub zbyt wysoki wiek pożyczkodawcy

Zbyt niski lub zbyt wysoki wiek potencjalnego pożyczkodawcy może być przyczyna negatywnej decyzji pożyczkowej.

W większości firm pożyczkowych minimalny wiek klienta to 21-22 lata.

W zależności od konkretnego parabanku górna granica wynosi od 65 do 78 r.ż.

Istnieją jednak pożyczkodawcy, udzielający pożyczek osobom, które ukończyły 18 r.ż. (Kredito24, Wonga, ViaSMS, Pandamoney, Szybka Gotówka).

Są również takie, które nie posiadają górnej granicy wieku pożyczkodawcy Wonga, Filarum, Kredito24, SzybkaGotówka, NetGotówka, Pandamoney i Cashper).

Jeśli masz mniej niż 21 lub więcej niż 78 lat znajdź firmę, która oferuje pożyczki osobom takim jak Ty.

 

Niekorzystna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej

Składając wniosek o pożyczkę musisz liczyć się z tym, że pożyczkodawca zweryfikuje Twoją zdolność pożyczkową sprawdzając historię w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli terminowo spłacałeś raty zaciągniętych w przeszłości kredytów i pożyczek – możesz spać spokojnie.

Jeśli nie skutek opóźnień w płatnościach Twoja historia kredytowa jest niekorzystna, istnieje spore prawdopodobieństwo, że pożyczkodawca nie udzieli Ci chwilówki.

Na szczęście, istnieje kilka firm, które nie wysyłają zapytań do Biura Informacji Kredytowej. Obecnie są to: ViaSMS, Extra Portfel, Alfa Kredyt, Ekspres Kasa, Ofin, Pożyczkomat, Lendon. Super Credit, Cashper, MiniCredit.

 

Wpis w rejestrach Biur Informacji Gospodarczej

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, wiele firm pożyczkowych, oprócz sprawdzania historii kredytowej w BIK-u, weryfikuje również rejestry Biur Informacji Gospodarczej. Jeśli Twoje dane znajdują się w którymkolwiek z nich, może to być przyczyną negatywnej decyzji ze strony pożyczkodawcy,.

Biura Informacji Gospodarczej to instytucje gromadząca dane o nierzetelnych dłużnikach. Do BIG-u można trafić nie tylko przez opóźnienia w spłacie rat kredytów i pożyczek, ale również przez nieterminową płatność rachunku za gaz, prąd czy telefon komórkowy.

Wśród najczęściej sprawdzanych baz znajdują się BIGInfo Monitor, Krajowy Rejestr Długów oraz Rejestr Dłużników EEIF.

Każde z biur działa samodzielnie i prowadzi odrębną listę dłużników. Nie ma między nimi przepływu informacji, są w stosunku do siebie konkurencyjne.

To, że Twoje dane figurują w Rejestrze Dłużników ERIF nie oznacza automatycznie, że będą znajdować się również w Krajowym Rejestrze Długów czy BIGInfo Monitorze.

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego pożyczkodawcy warto wiedzieć, które parabanki weryfikują poszczególne bazy. Dzięki temu mamy szansę na otrzymanie pożyczki nawet wtedy, kiedy nasze dane znajdują się w bazie dłużników.

Firmy, które nie weryfikują bazy Krajowego Rejestru Długów: Aasa Polska oraz Łatwy Kredyt.

Firmy, które nie weryfikują bazy BIGInfo Monitora: Łatwy Kredyt, Szybka Gotówka, Smart Pożyczka, Pożyczka Plus, Cashper, MiniCredit.

Firmy, które nie weryfkują bazy Rejestru Dłużników ERIF: Łatwy Kredyt, Alfa Kredyt, Szybka Gotówka, SMS365, SMSkredyt.

Błędy we wniosku pożyczkowym

Błędy we wniosku pożyczkowym zdarzają się naprawdę często. Niepoprawne dane adresowe, niewłaściwy numer telefonu komórkowego czy numer konta, który zamiast do pożyczkodawcy należy do innego członka rodziny – takie sytuacja zdarzają się w firmach pożyczkowych każdego dnia.

Choć około 40% wszystkich wysłanych wniosków pożyczkowych otrzymuje negatywną decyzję parabanku, wielu odmowom z powodzeniem można zapobiec. W jaki sposób? Rzetelnie analizując wymogi i warunki, jakie stawia przed potencjalnym klientem firma pożyczkowa.

Wszystkie informacje na temat zasad i kryteriów otrzymania pożyczki znajdują się na stronach internetowych poszczególnych pożyczkodawców oraz w treści przygotowanych i udostępnionych przez nich umów ramowych.